Buk obecný (evropský buk, Fagus sylvatica)

Na Slovensku i v celé Evropě hojně rozšířený druh, použitelný na výrobu interiérového nábytku, podlah, obkladů, ale také mnoha dalších dřevěných výrobků. Dřevo je charakteristické svojí nestabilitou v průběhu zpracování – dřevo pracuje, proto musí být před dalším zpracováním důkladně vysušeno. Aby byly negativní důsledky této vlastnosti odstraněny, naše společnost bukové řezivo zpracovává s následujícím postupem:

  • Vytěžený kmen přichází ke zpracování s vlhkostí okolo 40-50%, podle ročního období.
  • Z kulatiny se vyrobí řezivo.
  • Řezivo se pod tlakem napařuje, aby bylo dosaženo uniformní barvy v celém profilu dřeva (bukové produkty firmy Beky se svojí barvou podobají dýze firmy Danzer)
  • Z řeziva se vyrábí hranoly, které se suší ve speciálních sušicích komorách. Bukové hranoly schnou od 21 do 50 dní, v závislosti na jejich profilu, vlhkosti, venkovních klimatických podmínkách a dalších faktorech. Výsledná vlhkost se pohybuje v rozmezí 8-10%. Při sušení se materiál zmenší až o 14% velikosti, podle skutečného obsahu vody v sušeném materiálu.
  • Vysušené hranoly se hoblují a dále třídí pro další zpracování: buď zůstanou ve formě hranolů, které je možno dle požadavků zákazníka ohýbat, zakulacovat hrany aj., nebo jsou hranoly spojovány některou z metod lepení do desek.